84. rocznica niemieckiego mordu w Górach Morzewskich

Polsce swe życie oddali

Przedstawiciele SPKiO,  7 listopada 2023 r., wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 84. rocznicę niemieckiego mordu w Górach Morzewskich, dokonanego 7 listopada 1939 r.
Niemiecka lista rozstrzelanych na Wzgórzach Morzewskich wymienia 41 osób.
Tablica umieszczona u podnóża schodów prowadzących do mogiły zawiera 43 nazwiska pomordowanych.
Przy obelisku na mogile poległych za Ojczyznę synów Ziemi Chodzieskiej zgromadzili się ich potomkowie i krewni, przedstawiciele władz Gminy Kaczory, poczty sztandarowe i delegacje z miejscowości powiatu chodzieskiego i pilskiego, z których pochodzili pomordowani Polacy.
Uroczystość przygotowała Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Kaczorach, która 1 września 2017 r. przejęła od zlikwidowanej Szkoły Podstawowej w Morzewie opiekę nad tym miejscem narodowej pamięci.
Wszyscy zebrani odśpiewali hymn narodowy. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaczorach przedstawili montaż artystyczno-historyczny zawierający informację o niemieckim mordzie, zakończony apelem poległych.
Nastąpiła modlitwa za poległych prowadzona przez ks. Franciszka Śliwińskiego proboszcza parafii w Morzewie.
Przybyłe delegacje złożyły na mogile wiązanki kwiatów. Zapłonęły znicze.
Osoby chętne mogły dokonać wpisu w księdze pamiątkowej założonej przed laty przez Szkołę Podstawową im. Ofiar Gór Morzewskich w Morzewie.
/265;456/    

/265;456/

Konkurs

Podziel się z nami swoimi starymi zdjęciami

Czekam na wasze stare zdjęcia, którymi moglibyście się z nami podzielić. Poszukaj zdjęcia i prześlij do nas, my klika najciekaszyszych znalezisk nagrodzimy.

Czytaj więcej...