5 maja 2013

500-lecie Kaczor

5 maja 2013 minęło 500 lat od daty pierwszego zapisu potwierdzającego istnienie Kaczor.
W tym jubileuszowym dniu w kościele pw. bł. Franciszki Siedliskiej w Kaczorach odbyła się Msza św. w intencji „byłych i obecnych – żywych i zmarłych mieszkańców Kaczor”, poprzedzająca posadzenie DĘBU NA 500-LECIE KACZOR. Mszę koncelebrowali proboszcz parafii, ks. dziekan Hieronim Krawczyński i ks. wikariusz Maciej Reszel.Tuż przed prezbiterium, po stronie tabernakulum, stał umieszczony w stosownym koszyku dąb, obok niego zwinięty arkusz dokumentu sporządzonego z okazji uroczystości posadzenia dębu, tabliczka z informacją o nim i  „kapsuła czasu” zawierająca pisemne przesłanie uczniów Szkoły Podstawowej w Kaczorach do przyszłych pokoleń.
Pod koniec Mszy św. Marcin Konieczny odczytał informację historyczną pokazującą, że 5 maja 1513 r. jest pierwszą datą zapisu potwierdzającego istnienie wsi Kaczory. Paulina Parecka odczytała treść dokumentu sporządzonego na 500-lecie. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kaczor i Okolic Maria Piosik podziękowała wszystkim osobom i instytucjom, których praca i pomoc umożliwiły  świętowanie  uroczystości posadzenia DĘBU NA 500-LECIE KACZOR.
Ks. H. Krawczyński poświęcił sadzonkę drzewa upamiętniającego datę 5 maja 1513 r.
Po zakończeniu Mszy dzieci z 15–osobowej delegacji uczniów Szkoły Podstawowej w Kaczorach rozpoczęły przejście wszystkich obecnych na skwer obok kościoła, do miejsca przygotowanego na posadzenie dębu. Dzieci przeniosły dąb i pozostałe akcesoria. Za dziećmi i celebransami szli członkowie SPKiO i wszyscy obecni na uroczystości.
Przy wyjściu z kościoła była umieszczona plansza z dużym rysunkiem dębu przygotowanym przez Szkołę Podstawową w Kaczorach. Uczestnicy zgromadzenia zostali zaproszeni do uzupełnienia obrazu poprzez wykonany zielonym tuszem odcisk kciuka umieszczony na liściach tego drzewa.
Dąb przeniesiony przez dzieci został posadzony jako trzeci obok dwóch rosnących już drzew, którymi są: DĄB PAPIESKI posadzony w 1. rocznicę śmierci Jana Pawła II (zmarł 2 kwietnia 2005 r.)  i DĄB  LECH, który  upamiętnia osoby, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.
Ziemię  przykrywającą korzenie DĘBU NA 500-LECIE KACZOR sypały ręce wielu osób...

Trzy młode dęby na przykościelnym skwerze, posadzone na początku XXI wieku, korespondują z trzema wiekowymi dębami otaczającymi krzyż na zbiegu .ulic Dworcowej, Chodzieskiej, Górnej i Kościelnej. Informacje o tych drzewach ciągle czekają na odkrycie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs

Podziel się z nami swoimi starymi zdjęciami

Czekam na wasze stare zdjęcia, którymi moglibyście się z nami podzielić. Poszukaj zdjęcia i prześlij do nas, my klika najciekaszyszych znalezisk nagrodzimy.

Czytaj więcej...