Ars sacra: verbum et musica

„Wiara naszych przodków - co przetrwało”. 500-lecie Kaczor. Cz. II

Osoby przybyłe 2 lutego 2013 r. do kościoła pw. bł. F. Siedliskiej w Kaczorach na otwarcie wystawy „Wiara naszych przodków - co przetrwało",  zorganizowanej w Roku Wiary przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kaczor i Okolic w  ramach obchodów 500-lecia Kaczor, po części historycznej uczestniczyły w programie artystycznym. 

 

Patronat merytoryczny nad wystawą sprawuje Muzeum Okręgowe w Pile, patronat medialny "Przewodnik Katolicki".


  Prowadzony przez Marcina Koniecznego koncert rozpoczął się od najstarszej zapisanej polskiej pieśni religijnej. Męski chór w składzie: Adam Szaumkesel, Karol Panowicz, Albert Becker, Marek Radke, Jacek Szymczak, Bogdan Lach, Józef Kozak, Piotr Kühn, pod dyrekcją Andrzeja Szymczaka, wykonał a capella  "Bogurodzicę".


Interpretacja następnego utworu muzycznego była największym odkryciem koncertu. Wykonana została „Ave Maria” Giulio Cacciniego. Przepiękna muzyka, wymagająca od wykonawcy dużej rozpiętości głosu, wznosiła się coraz wyżej. Przy  akompaniamencie Andrzeja Szymczaka śpiewała Marta Piosik, uczennica Szkoły Podstawowej w Kaczorach. Im wyżej wznosił się głos Marty, tym piękniej brzmiała melodia. Wielu słuchaczom wilgotniały oczy… 

 

 

 


Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaczorach Zofia Borowczyk, Adam Zwierzyński i Martyna Kryger  przedstawili fragmenty hymnów o Różańcu i jego trzech częściach oraz hymny o Józefie, opiekunie Świętej Rodziny wzięte z „Książki do nabożeństwa dla wszystkich katolików szczególnie zaś dla wygody katolików Archidiecezyi Gnieźnieńskiej i Poznańskiej” z 1861 r ., przekazywanej z pokolenia na pokolenie przez matki różańcowe w Dziembowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mieszkańcy Kaczor pamiętają pieśni maryjne wykonywane w czasach ks. Władysława Dopierały na trąbce przez Franciszka Kozaka na wieży kościoła pw. św. Andrzeja Boboli. Dla przypomnienia  tamtych osób i chwil trębacz Antoni Wiza zagrał „Po górach, dolinach” oraz  „Chwalcie łąki umajone”.

Siostry Anny Kornaga i Jolanta Kryger w zharmonizowanym, jak zawsze, duecie wykonały pieśni „Gdy klęczę przed Tobą” i „Maryjo, śliczna pani.”

Koncert zakończył chór męski. Z towarzyszeniem grającego na organach Andrzeja Szymczaka wykonał hymn „Boże, coś Polskę”. Pieśń ta powstała w 1816 r., po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. była wśród kandydatek na hymn państwowy.

Konkurs

Podziel się z nami swoimi starymi zdjęciami

Czekam na wasze stare zdjęcia, którymi moglibyście się z nami podzielić. Poszukaj zdjęcia i prześlij do nas, my klika najciekaszyszych znalezisk nagrodzimy.

Czytaj więcej...