Dla Powstańców na 102!

102. rocznica Powstania Wielkopolskiego

 

Tegoroczne obchody upamiętniające kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - z konieczności wynikającej z  sytuacji pandemicznej -  miały skromniejszy charakter.

27 grudnia 2020 r. w godzinach porannych obelisk, poświęcony Powstańcom, został udekorowany flagami państwowymi oraz flagami Powstania Wielkopolskiego. O godz. 13.00 przy pomniku na Cmentarzu Parafialnym w Kaczorach, zgromadzili się przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Kaczor i Okolic oraz kilkoro mieszkańców gminy – rodzina jednego z powstańców. Celem było złożenie hołdu i upamiętnienie 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którym wzięli udział ówcześni mieszkańcy naszej gminy.

Na początek zostało wygłoszone krótkie przemówienie, przypominające działania SPKiO, mające na celu ocalenie pamięci o powstańcach. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze. W imieniu młodzieży, która rokrocznie uczestniczyła w obchodach, przygotowując część artystyczną, znicz zapaliła dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaczorach. Na zakończenie wzniesiono hasło: „Cześć i chwała bohaterom!”.

Zwieńczeniem spotkania było wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz refleksja, że dobrze się stało, że mamy pomnik trwale upamiętniający to wydarzenie historyczne. Pamiętajmy, iż dzięki zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu z 1918 r. nasze tereny, po wielu dziesiątkach lat zaborów, zostały włączone do Rzeczpospolitej Polskiej!

E.S.
 

Konkurs

Podziel się z nami swoimi starymi zdjęciami

Czekam na wasze stare zdjęcia, którymi moglibyście się z nami podzielić. Poszukaj zdjęcia i prześlij do nas, my klika najciekaszyszych znalezisk nagrodzimy.

Czytaj więcej...