Warto się spotykać…

Trzy stowarzyszenia regionalne na tropach historii i w "Złotym Linie"

Po deszczowym piątku, sobota 14 września 2019 r., zafundowała nam piękną, słoneczną pogodę. Umożliwiło to spotkanie na świeżym powietrzu we wspaniałym otoczeniu stawów, lasów trzem grupom społeczników i regionalistów.
Spotkanie było poprzedzone złożeniem hołdu, przez delegację Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej, powstańcom wielkopolskim przy obelisku na cmentarzu parafialnym w Kaczorach. Pomnik powstał z inicjatywy SPKiO w 100. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania Wielkopolan. Zapalone znicze i wiązanka kwiatów symbolizują trwałą pamięć o bohaterskim zrywie naszych przodków.
Dalsza część integracji odbyła się  w urokliwym miejscu przy „Złotym Linie”. Na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Kaczor i Okolic przyjechali na pożegnanie lata nie tylko członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej, ale też  przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Miasta Piły. Swoją obecnością zaszczycili nas też nadleśniczy Nadleśnictwa Kaczory  - Tomasz Michnowicz oraz Roman Chwaliszewski – historyk i  regionalista wraz z małżonką. Wszyscy mieli okazję wysłuchać prelekcji o historii i rodach naszego regionu począwszy od XVIII w. aż do dramatycznych wydarzeń związanych ze śmiercią kaprala Piotra Konieczki – pierwszego zabitego żołnierza  II wojny światowej i innych tragicznych ofiarach z tych stron w początkowych  dniach września 1939 roku.
Z kolei pani Teresa Januchowska z Chodzieży recytowała wiersze swojego autorstwa, które niedawno ukazały się w zbiorku pt. „Moje miasto Chodzież”.
Rozmowy, spacery, wspólne zdjęcia na długo zostaną w naszej pamięci i z całą pewnością wzmocnią wzajemną współpracę.
/Tekst: ES/


Fotografie: Marian Encminger

Konkurs

Podziel się z nami swoimi starymi zdjęciami

Czekam na wasze stare zdjęcia, którymi moglibyście się z nami podzielić. Poszukaj zdjęcia i prześlij do nas, my klika najciekaszyszych znalezisk nagrodzimy.

Czytaj więcej...