"Promyk" we wspomnieniach Andrzeja Szymczaka

Historia zespołu wokalnego

Wracamy do osoby Andrzeja Szymczaka. Przedstawiamy jego wspomnienia o zespole wokalnym "Promyk". 

 

Andrzej Szymczak                                                   

Historia zespołu wokalnego „Promyk”

Chcąc wyjaśnić historię powstania zespołu, należy się cofnąć do lat sześćdziesiątych. W latach 1964 - 69 byłem uczniem Liceum Pedagogicznego w Rogoźnie Wlkp. Nasz nauczyciel muzyki prowadził tam zespół wokalny „Przemysławki”. Zespół składał się z sekcji wokalnej i akompaniującej. Byłem zafascynowany zespołem. Moim marzeniem było grać w tym zespole. W klasie II zostałem członkiem tego zespołu. Grałem w nim na gitarze. Gdy rozpocząłem pracę zawodową, zawsze chciałem utworzyć i prowadzić podobny zespół.
W roku 1977 zacząłem pracę w Szkole Podstawowej w Kaczorach. Było tu pianino, zauważyłem też, że w jednej z klas VI jest grupka dziewcząt, które są zainteresowane muzyką. Wybrałem 5 dziewczyn i w październiku 1977 roku rozpocząłem z nimi pracę. Bardzo szybko zauważyłem, że dziewczęta są zdolne i można z nimi śpiewać na kilka głosów. Pierwszą piosenką była bardzo prosta i łatwa do zaśpiewania piosenka pt. „Dziękuję wam”.
Był zespół, trzeba było nadać mu nazwę. Zastanawialiśmy się nad nią wspólnie. Padały różne propozycje. Spodobała się nazwa „Promyki”. Po głębszym zastanowieniu się doszedłem jednak do wniosku, że jeśli to ma być zespół, to musi go coś łączyć. Miała to być wspólnota. Dlatego postanowiłem, że nazwa musi łączyć i nie może być kilka Promyków tylko jeden Promyk, który będzie jednoczył członków zespołu.
Po kilku miesiącach pracy zaczęliśmy śpiewać na 3 głosy. Aby wyrównać poziom wszystkich głosów, postanowiłem dokooptować do zespołu 6. osobę. Pierwszy PROMYK pracował w składzie: Mariola Radke, Stefania Marcyniuk, Alicja Kornaga, Dorota Kościańska, Małgorzata Woźniak i Małgorzata Cebeniak.  Po 2 latach Stefkę zastąpiła Marysia Szyszlak. Po następnych kilku miesiącach pracy zespół dorobił się pokaźnego repertuaru i uświetniał wszystkie uroczystości szkolne i gminne.
Wiosną 1978 roku postanowiliśmy zweryfikować swoją pracę i zgłosiliśmy się do Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Wokalnych [w Pile]. Nie liczyliśmy na jakikolwiek sukces, gdyż były tam zespoły z całego województwa pilskiego: z Piły, Wałcza, Złotowa, Chodzieży, Czarnkowa, Trzcianki i wielu innych miejscowości. Z przeglądu wracaliśmy jednak z sukcesem. Zajęliśmy IV miejsce. Potem, z roku na rok, było już tylko lepiej. W 1979 roku III miejsce, a w 1980 II miejsce.
Oprócz tych przeglądów braliśmy udział w Festiwalu Piosenki HarcerskiejW 1979 r.  i  1980 r. zespół zajął na tym festiwalu I miejsce i zyskał miano zespołu reprezentacyjnego Chorągwi Pilskiej. W  nagrodę zespół pojechał na międzynarodowy obóz harcerski do Waren na terenie byłej NRD i do Pilzna w Czechosłowacji. Pobyt na tych obozach członkinie "Promyka" wspominały bardzo miło. Zwłaszcza w NRD, gdzie byliśmy przyjęci bardzo ciepło i daliśmy wiele koncertów.
W 1980 r. dziewczęta skończyły ósmą klasę i tym samym zakończyły swoją przygodę z zespołem. W nowym roku szkolnym rozpocząłem rekrutację nowych członków zespołu. Przez następne lata przez zespół przewinęło się wiele różnych dziewcząt, m.in. p. Wiesława Kończak, obecna dyrektor szkoły, Beata Hubert, Jola Zielińska, Lidka Gapińska, Jola Kryger, Ewa Szaumkesel, Karolina Witt, Ania Kryger, Hania Zielińska, Natalia Piotrowicz, Kasia Baranowska, Ewelina Dwulit, Asia Wachowicz, Ania Januszak, Joasia Habet, Mariola Kornaga, Monika Kępczyńska, Sabina Kościańska, Basia Jacyna i wiele, wiele innych dziewcząt, których nazwisk nie mogę sobie teraz przypomnieć.
W tym czasie zespół brał udział w różnych przeglądach i festiwalach, odnosząc sukcesy. Żadna uroczystość szkolna i gminna nie odbyła się bez udziału zespołu. Zespół był zapraszany na koncerty do sąsiednich gmin, na dożynki gminne i powiatowe.
W roku 1989 prezes OSP Kaczorach zaproponował wyjazd na Ogólnopolski Przegląd Piosenki Strażackiej do Ciechocinka. Nie jechaliśmy z wielkimi nadziejami. Wróciliśmy z II miejscem. Na tym przeglądzie reprezentowały zespół: Ewa Gapińska, Karolina Witt, Honorata Kowalska, Asia Konieczna i Ania Januszak.
W roku 1999 rozpoczął działalność ostatni skład zespołu „PROMYK”. Do zespołu weszły: Natalia Halicka, Monika Zenel, Marta Grabowska, Paulina Dwulit, Anna Woźniak, Iza Kurzajczyk i Marta Wendt. W czasie swojej działalności zespół w tym składzie zajął I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Wokalnych, I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Strażackiej w Ciechocinku. Kilkakrotnie zajął I miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Białośliwiu, I miejsce na Festiwalu Pieśni Patriotycznej, odniósł wiele innych sukcesów.
Zespół reprezentował gminę w programie telewizyjnym „Nasza Gmina, nasz dom” i koncertował w Teatrze Wielkim w Warszawie na zaproszenie Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. "PROMYK" uświetniał swymi występami nie tylko uroczystości szkolne i gminne, ale także kościelne.
W działalności zespołu wyróżniały się szczególnie dwie członkinie: Natalia Halicka i Monika Zenel. Mając na uwadze ich zaangażowanie i szczególne zdolności, postanowiłem pracować z nimi dodatkowo, aby rozwijać ich talent. Praca z tymi dziewczynami przyniosła wymierne efekty. Duet ten wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Włoskiej „La scarpa Italiana” w Wyrzysku zdobył jedna z głównych nagród  oraz w Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Talentów „Piramida talentów” w Budzyniu, gdzie zajął I miejsce. Przygotowując się do festiwali, dziewczęta poświęcały swój wolny czas nawet w czasie wakacji. Efektem ich sukcesów było zaproszenie do udziału w koncercie z okazji święta policji na Placu Zamkowym w Warszawie.
W roku 2006 przeszedłem na emeryturę i w ten sposób zakończyłem swoją przygodę z "PROMYKIEM". Niestety, nikt nie podjął trudu dalszego prowadzenia zespołu i po prawie trzydziestoleciu działalności przestał on istnieć.
Uważam, że praca w zespole dała uczennicom wiele satysfakcji i pozwoliła rozwijać im swoje zainteresowania i talenty.
Konkurs

Podziel się z nami swoimi starymi zdjęciami

Czekam na wasze stare zdjęcia, którymi moglibyście się z nami podzielić. Poszukaj zdjęcia i prześlij do nas, my klika najciekaszyszych znalezisk nagrodzimy.

Czytaj więcej...