Janina Lewandowska latała w Rzadkowie, zginęła w Katyniu

SPKiO w Lusowie

W połowie lipca 2015 r. przedstawiciele SPKiO odwiedzili Lusowo (gm. Tarnowo Podgórne, pow. poznański), miejscowość rodzinną Janiny Lewandowskiej, która była związana z Rzadkowem.
Ojcem J. Lewandowskiej był gen. Józef Dowbor Muśnicki, który 16 stycznia 1919 r. został dowódcą Powstania Wielkopolskiego (przed nim powstaniem dowodził Stanisław Taczak).
Janina Lewandowska urodziła się 22 kwietnia 1908 r. Mieszkała w rodzinnym pałacu w Lusowie z rodzicami, braćmi, siostrą. Była członkinią Aeroklubu Poznańskiego. Uprawnienia pilota szybowcowego kategorii A i B zdobyła w szkole szybowcowej w Rzadkowie. Ukończyła Wyższą Szkołę Pilotażu oraz kursy we Lwowie i w Dęblinie w zakresie radiotelegrafii. W 1936 r. otrzymała dyplom pilota motorowego.
W czerwcu 1939 roku wyszła za mąż, ale już jesienią ruszyła na wojnę. Złapali ją Sowieci koło Husiatynia, już we wrześniu 1939 r. Zginęła w kwietniu 1940 roku w Katyniu./08.08.2015/

Konkurs

Podziel się z nami swoimi starymi zdjęciami

Czekam na wasze stare zdjęcia, którymi moglibyście się z nami podzielić. Poszukaj zdjęcia i prześlij do nas, my klika najciekaszyszych znalezisk nagrodzimy.

Czytaj więcej...