Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/naszek/public_html/library/Zend/Cache/Backend.php on line 66
SPKiO - MojeKaczory.pl

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Kapral Piotr Konieczka ciągle czeka...

 

1 września 2019 r., w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej,  z inicjatywy SPKiO, w miejscu śmierci kaprala Piotra Konieczki, w Jeziorkach, uczczono pamięć poległych w obronie Ojczyzny.
Odśpiewano hymn państwowy, przemówienie wygłosił prezes SPKiO Bogdan Lach. Na końcu przemówienia padło zdanie: „Stowarzyszenie Przyjaciół Kaczor i Okolic uważa,  że kapral Piotr Konieczka nadal czeka na godne upamiętnienie.”
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaczorach przedstawili okolicznościowy montaż słowno-muzyczny.

Uczestnicy udali się na cmentarz w Śmiłowie, gdzie przy grobie kaprala Piotra Konieczki i strażnika granicznego Szczepana Ławniczaka modlono się za dusze żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny.

Uroczystości zostały poprzedzone wspólną fotografią wykonaną  w Kaczorach pod muralem poświęconym postaciom Piotra Konieczki i Władysława Kai,  który powstał z inicjatywy Kaczorskich Patriotów (patrz: https://www.facebook.com/kaczorscy.patrioci/).

 

Fotografie: Marian Encminger


Przemówienie prezesa SPKiO
Jeziorki, 1.09.2019

Szanowni Państwo!
Spotykamy się tutaj z okazji kolejnej, już 80 – tej,  rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Stoimy w miejscu, gdzie 80 lat temu zginął polski strażnik graniczny kapral Piotr Konieczka.  Zginął u progu wojny, broniąc placówki straży granicznej w Jeziorkach, broniąc polskiej ziemi!
Gromadzimy się co roku, aby upamiętniać śmierć naszego lokalnego bohatera, jak również  by uczcić pamięć  wszystkich tych, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny w tej strasznej wojnie na wszystkich frontach i we wszystkich walkach z okupantem.
Przy tej okazji dziękuję naszemu wspaniałemu regionaliście,  księdzu kanonikowi Jerzemu Ptachowi za to, że utrwalił  pamięć o wydarzeniach związanych z tym miejscem. Jesteśmy dumni, że  ksiądz Jerzy jest  honorowym członkiem naszego Stowarzyszenia i w tym miejscu po raz kolejny bardzo mu dziękuję za tę pracę.
Dziękuję również gospodarzowi tego terenu, panu nadleśniczemu Nadleśnictwa Kaczory  - Tomaszowi Michnowiczowi oraz pracownikom Nadleśnictwa i Polskiemu Towarzystwu Leśnemu za upamiętnienie tego symbolicznego miejsca.
Stowarzyszenie Przyjaciół Kaczor i Okolic uważa,  że kapral Piotr Konieczka nadal czeka na godne upamiętnienie.
Dziękuję bardzo
.


Modlitwa za dusze poległych żołnierzy
Śmiłowo, 1.09.2019

Boże Wszechmogący, polecam miłosierdziu Twojemu dusze poległych żołnierzy naszych, którzy oddali swe życie w obronie drogiej Ojczyzny i którzy przelali krew swoją w obronie nie tylko kraju naszego, ale i w obronie Wiary Świętej.
O Boże, niech ich męczeństwo poniesione w obronie Wiary i Ojczyzny uwolni ich dusze od mąk czyśćcowych i wyjedna im wieczną nagrodę w Niebie.
Błagamy Cię o to przez Mękę i Śmierć Zbawiciela Naszego, przez Jego Serce Najświętsze, przez zasługi i przyczynę Jego Niepokalanej Matki oraz świętych Patronów i Patronek Narodu naszego. Amen.


Kapral Piotr Konieczka
Nota historyczna

W 1939 r., w pierwszej godzinie rozpoczynającego wrzesień piątku, tuż po północy, rozpoczął się atak niemieckiej grupy dywersyjnej na posterunek polskiej straży granicznej w Jeziorkach. Po krótkiej walce większość polskich obrońców wycofała się, jednak na miejscu pozostał kapral Piotr Konieczka uzbrojony w karabin maszynowy. W trakcie dalszej  wymiany ognia, ok. godziny 1.40, żołnierz został postrzelony, rannego Niemcy dobili kolbami. Tak zginął pierwszy w Wielkopolsce, a także prawdopodobnie pierwszy w Polsce,  żołnierz poległy w obronie Ojczyzny  w czasie II wojny światowej.
Piotr Konieczka pochodził z Pomorza. Wraz z rodziną przeniósł się do Wielkopolski. Kupił  gospodarstwo w Brodnej. Wiosną 1939 kapral Konieczka został zmobilizowany. W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 r. pełnił służbę w plutonie wzmocnienia straży granicznej w Jeziorkach. Poległ jak bohater. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Śmiłowie.
1 września 2009 r., z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Jeziorkach, został odsłonięty i poświęcony kamień upamiętniający śmierć kaprala Piotra Konieczki.
Także 1 września 2009 r. Nadleśnictwo Kaczory upamiętniło  miejsce śmierci kaprala Piotra Konieczki  postawieniem  krzyża z tabliczką pamiątkową.
14 września 2010 r.  kapral Piotr Konieczka został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
9 listopada 2018 r.  (w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę), dzięki działaniom Nadleśnictwa Kaczory i Oddziału Nadnoteckie Polskiego Towarzystwa Leśnego, odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą  miejsce śmierci kaprala Konieczki.
Bardzo bogatą informację o naszym bohaterze przedstawia kustosz pamięci o kapralu Konieczce, ksiądz Jerzy Ptach, na http://www.ksiadz-jerzy-zaprasza.opw.pl/bohater.htm - warto tu zajrzeć.

Konkurs

Podziel się z nami swoimi starymi zdjęciami

Czekam na wasze stare zdjęcia, którymi moglibyście się z nami podzielić. Poszukaj zdjęcia i prześlij do nas, my klika najciekaszyszych znalezisk nagrodzimy.

Czytaj więcej...