Kapral Piotr Konieczka ciągle czeka...

Rondo Kaprala Konieczki w Kaczorach

Kaczory i okolice bardzo szybko doświadczyły ciężaru dwóch historycznych wydarzeń przygniatających naszą Ojczyznę: wpierw rozbiorów, później II wojny światowej.
W 1772 r. Północna Wielkopolska już w I rozbiorze została zajęta przez Prusy. Byliśmy w niemieckiej niewoli przez 148 lat.
W 1939 r., w pierwszej godzinie piątku rozpoczynającego wrzesień, tuż po północy, padły strzały w ataku niemieckiej grupy dywersyjnej na posterunek polskiej straży granicznej w Jeziorkach. Po krótkiej walce większość polskich obrońców wycofała się, jednak na miejscu pozostał kapral Piotr Konieczka uzbrojony w karabin maszynowy. W trakcie dalszej  wymiany ognia, ok. godziny 1.40, żołnierz został postrzelony, rannego Niemcy dobili kolbami. Tak zginął pierwszy w Wielkopolsce, a także prawdopodobnie pierwszy w Polsce,  żołnierz poległy w obronie Ojczyzny  w czasie II wojny światowej.
Piotr Konieczka pochodził z Pomorza. Wraz z rodziną przeniósł się do Wielkopolski. Kupił  gospodarstwo w Brodnej. Wiosną 1939 r. kapral Konieczka został zmobilizowany. W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 r. pełnił służbę w plutonie wzmocnienia straży granicznej w Jeziorkach. Poległ jak bohater. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Śmiłowie.
1 września 2009 r., z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Jeziorkach, został odsłonięty i poświęcony kamień upamiętniający śmierć kaprala Piotra Konieczki.
Także 1 września 2009 r. Nadleśnictwo Kaczory upamiętniło  miejsce śmierci kaprala Piotra Konieczki  postawieniem  krzyża z tabliczką pamiątkową.
14 września 2010 r, kapral Piotr Konieczka został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Bardzo bogatą informację o naszym bohaterze przestawia kustosz pamięci o kapralu Konieczce, ksiądz Jerzy Ptach, na http://www.ksiadz-jerzy-zaprasza.opw.pl/bohater.htm - warto tu zajrzeć.
Dzięki staraniom ks. Jerzego Ptacha anonimowy kiedyś grób na śmiłowskim cmentarzu przemawia losem człowieka, który „na stos rzucił swój życia los”. Kapral Piotr Konieczka czuwa na wiecznej warcie, gotów do nowej służby…  


Za rok, 1 września 2019 r., 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i śmierci naszego bohatera. Proponujemy uczcić tę rocznicę poprzez nadanie imienia kaprala Piotra Konieczki rondu w Kaczorach. Ten patronat nie generowałby żadnych kosztów, nikt nie musiałby zmieniać adresu… Niech Rada Gminy Kaczory w nowej kadencji zechce przyjąć uchwałę  wyrażającą w ten sposób szacunek dla człowieka, który za Ojczyznę oddał życie i jest bohaterem naszej lokalnej społeczności.


 

Konkurs

Podziel się z nami swoimi starymi zdjęciami

Czekam na wasze stare zdjęcia, którymi moglibyście się z nami podzielić. Poszukaj zdjęcia i prześlij do nas, my klika najciekaszyszych znalezisk nagrodzimy.

Czytaj więcej...